pátek 3. června 2022
Co pohání svět
Tuto otázku lze zkoumat z mnoha sociologických a ekonomických perspertiv. Já se dnes pokusím ji pojmout ze svého hlediska. Svět je neuspořádané množství miliónů lidských interakcí, miliard vzájemně provázaných a neprovázaných dat a jevů. Svět je zkrátka místo, kam si každý jedinec promítá svou představu o štěstí a spokojenosti. Protože nikdo nežije na světě sám, je třeba v tomto snažení brát do úvahy i přání či preference ostatních lidí.
Zkrátka si myslím, že svět je poháněn lidskou dravostí, schopností přetvářet, vymýšlet, navrhovat, improvizovat a uspořádávat. Snahy všech moderních manažerských stylů byly od třicátých let do dneška zaměřeny na lepší organizaci, vyšší efektivitu a výnosnost. Jde o to, kam nás tyto snahy, které trvaly po desetiletí dostaly. Dnes žijeme na planetě, která je opět geopoliticky rozdělena, kde zájmy globálních firem jsou často nadřazovány zájmům národním a kde se málo dbá o lidskou spokojenost a štěstí. Myslím, že lidé brzy přijdou na to, že nový model iPhonu jim štěstí nezaručí a tak se začnou zajímat o to, co dělá svět zajímavým a krásným.
Při své nedávně zahraniční cestě jsem se přesvedčil, že regionální či územní soběstatčnost má svou nezpochybnitelnou hodnotu. Díky tomu se obyvatelé těchto území nemusí na silnicích setkávat se všude jinde přítomnými kamionovou dopravou, mají tudíž možnost lépe vychutnávat krajinu okolo silnic bez nebezpečí a dokonce mohou být hrdi na produkty specifické pro danou oblast. Potravinová soběstatčnost znamená i to, že lidé podporují místní pěstitele, pekaře, řezníky a provozovatele restaurací nabízející místní pochutiny. Tento geograficky ohraničený svět je poháněn snahou o samostatnost. K tomu je třeba přičíst i nezpochybnitelní finanční efekty spojené s kupní silou a místnimi daněmi, které se nepřerozdělují.
Co tedy pohání svět dnešních dnů? Podle mého názoru doba, kdy korporátní zisk byl jedinou vzývanou hodnotou podnikatelského chování již pomalu odchází. Svět zítřka se možná bude při svém hodnocení komerčního úspěchu zajímat o neekonomické parametry. Jak jsou lidé spokojeni s přínosy firmy pro region kde působí, kolik jejich zisků bylo investováno do zkrášlení parků, sadů a lesů. Domnívám se, že lidé budou pořád chtít po práci trávit čas v kvalitním, zdravém a estetickém prostředí.
Svět bude v budoucnu dozajistě oceňovat lidi, kteří budou systematicky budovat soulad, harmonii a korektní obchodní vztahy. Hra zvaná business se nebude hrát o to, kdo bude poražený, ale o tom, aby se všichni cítili vítězi. Svět se nám v poslední době smrskl více než by nám bylo milé a je třeba, abychom si uvědomili, že návrat do dynamických předcovidových časů, kdy se zdálo, že voda může hořet, nebude možný.
Svět dneška pohání spousta parametrů, které známe, ale některé z nich možná brzy nebudou platit. Náš pohled na cestování, velkou šíři produktů z různých částí světa a potřebu jejich každodenní dostupnosti se pravděpodobně změní. Svět budoucnosti možná nebude tak materiálně plný, ale bude o něco klidnější, ladnější a přátelštější. Ostrá konkurence bude nahrazována spoluprací, výkonnost a efektivita bude podrobována prizmatu otázky, zda se to vůbec vyplatí. K tomu je možno přičíst vliv budoucího personalizovaného marketingu a analytické výhody umělé inteligence. Domnívám se, že právě díky umělé inteligenci se budoucí svět stane spotřebně a výrobně racionálnějším.
Svět pohání hlavně lidská aktivita, invence a schopnost se přizpůsobovat. Po velkých továrnách minulosti zůstaly milióny výrobků z nichž mnohé jsou na skládkách celého světa. Masová produkce a nadprodukce byla dozajista snahou o dostupnost zboží každému, kdykoliv a pořád. Dnešní výrobní cykly mají daleko menší počty výrobků, výrobci přesně vědí pro koho vyrábějí a současná logistika se postará o to, aby cesta ke konečnému zákazníkovi byla ta optimální.
Svět zítřka bude více zaměřen na interakci, spolupráci a soulad. Bude to jiný svět, ale bude poháněn jinými touhami, jinými zákonitostmi a jinými principy fungování. Otázka co pohání svět nabízí mnoho odpovědí. Hlavně jde o to se nad tímto problémem zamýšlet. Spolu s ostatními a nikoliv jen sami.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Obraz a odraz
Obrazem nazýváme cokoliv, co lze spatřit. Obraz v našem mozku je výsledným vjemem součinnnosti funkce zrakového nervu a působení světla. Dík...
-
Občas se bohužel setkáváme i s tímto jevem. Pokrytectví je v podstatě přetvářka, které má maskovat náš postoj k nějaké situaci. Kdykoliv se...
-
Prázdniny je krásná doba roku, kdy nás slunce zahřeje, pláže volají na dobrodružství a lenošení. My si konečně můžeme odpočinout od pracovní...
Žádné komentáře:
Okomentovat